Zespół kameralny Cantate Domino

muzyka nam w duszy gra...

Strona główna | Wydarzenia, artykuły | Forum | Download | Ciekawe linki |
Nawigacja
Strona główna
Wydarzenia, artykuły
Forum
Download
Ciekawe linki
Galeria
Kontakt
Szukaj
Liturgia dnia
Ostatnie Artykuły
Maestro urodził się ...
"Totus Tuus" - III S...
Muzyczne Zaduszki 2015
LXX lecie Noworudzki...
Koncert kolęd i past...
Maestro urodził się 199 lat temu w Braszowicach

Aloix Taux to kompozytor muzyki chóralnej, kościelnej i teatralnej urodzony w 5 października 1817 r. w Braszowicach, który zrobił fenomenalną karierę w Salzburgu. Był tam dyrygentem chóru i orkiestry miejscowej katedry, pierwszym dyrektorem Konserwatorium Muzycznego Mozarteum oraz założycielem i dyrygentem tamtejszego chóru męskiego Liedertafel – działającego do dzisiaj, jednego z lepszych zespołów w Europie. Jego dorobek kompozytorski to ponad 50 utworów na chór i orkiestrę oraz pieśni. Niektóre z nich są grywane do dzisiaj i właśnie ten dorobek kompozytorski był podstawą pomysłu zorganizowania wydarzenia artystycznego jego imienia w rodzinnych stronach maestro.

Już po raz drugi, w dniach 15 – 16 października 2016 r. odbył się w Braszowicach i Ząbkowicach Śląskich Festiwal Muzyczny im Alojzego Tauxa. Zapowiadana przez nasz portal tegoroczna edycja festiwalu obejmowała dwa koncerty: w kościele pw. Św. Wawrzyńca w Braszowicach i kościele pw. Św. Jadwigi w Ząbkowicach Śląskich. W obu usłyszeliśmy trzy zespoły chóralne: chór Gloria z Ząbkowic Śląskich występujący pod batutą Andrzeja Wiśniewskiego, Opolski Chór Kameralny prowadzony przez byłego ząbkowiczanina – Mariana Bilińskiego oraz chór Gloria Domino z Nowej Rudy pod dyrekcją Piotra Bałandy. Drugiego dnia dodatkowo wystąpił także kwartet smyczkowy Filharmonii Opolskiej. Repertuar koncertów obejmował łącznie dziesięć utworów, w tym cztery napisane przez samego Alojzego Tauxa. Oprócz utworów Tauxa  zagrano i zaśpiewano utwory: Jana Sebastiana Bacha, Wolfganga Amadeusza Mozarta, Józefa Haydna i Marco Fristiny. Popisy muzyków i wokalistów poprzedzało słowo o kompozytorze, które wygłaszał Jerzy Organiściak – jeden z głównych inicjatorów idei upamiętnienia wywodzącego się z naszego regionu wybitnego muzyka, jakim był Alojzy Taux. Warto podkreślić, że program, jaki został zaprezentowany w Ząbkowicach Śląskich był wielkim wydarzeniem muzycznym, bowiem już dawno nie słyszeliśmy w naszym mieście muzyki poważnej na tak wysokim poziomie.

W przyszłym roku obchodzić będziemy 200. rocznicę urodzin Alojzego Tauxa. Wśród organizatorów pojawił się pomysł zaproszenia do Braszowic i Ząbkowic Śląskich gości z Salzburga, w szczególności założony przed  170 laty chór Liedertafel. Miejmy nadzieję, że do tego dojdzie, a Festiwal Muzyczny im. Alojzego Tauxa stanie się w niedalekiej przyszłości ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Dolnego Śląska.


   Tekst i foto: Jerzy Organiściak
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Copyright © 2009

370918 Unikalnych wizyt | Engine: PHP-Fusion v6.01.18 | Coffee Time Theme by Gry Online